Od wielu lat pracuję jako lektor, prowadząc autorskie zajęcia językowe, oraz wykładowca propagujący kulturę śródziemnomorską.
W latach 2005–2010 prowadziłam kursy na Uniwersytecie Warszawskim. Dziś z entuzjazmem spotykam się ze słuchaczami szkół językowych (patrz np. autorski program „W dwadzieścia regionów dookoła Włoch” w warszawskiej Scuola Dante – przykładowa relacja tutaj) oraz publicznością wydarzeń kulturalnych (ostatnio w Teatrze Studio w Warszawie, gdzie opowiadałam o Orianie Fallaci).
Wielkim zaszczytem było dla mnie gościć na spotkaniach ze studentami rozmaitych polskich uczelni, w tym Uniwersytetu Szczecińskiego, Uczelni Łazarskiego oraz College of Europe (Warszawa-Natolin).
Prelekcje, wykłady i prezentacje prowadzę w języku polskim, włoskim lub angielskim.
Podczas prezentacji na Uczelni Łazarskiego w towarzystwie wicedyrektora Włoskiego Instytutu Kultury, p. Maria Vecchione; fot. Klaudia Karolkiewicz
Opowiadając o kulturze śródziemnomorskiej, nie wspominam tylko o pięknych pejzażach, dziełach sztuki, kuchennych delicjach i słonecznej pogodzie. Zależy mi raczej na pokazaniu kilku istotnych elementów. Po pierwsze tego, że kraje śródziemnomorskie są niezwykle inspirujące. Po drugie: że efekty tej inspiracji możemy odnaleźć na każdym kroku, bez ruszania się za granicę. Lubię przekonywać słuchaczy, że to, co w Południu najpiękniejsze, to wcale nie architektura, moda czy smaki – ale raczej otwartość na drugiego człowieka, optymizm, radość życia.
Poniżej usłyszeć można moje wystąpienie w College of Europe na temat włoskich zabytków w Polsce (w języku angielskim). Każdy z nich dobitnie świadczy o pewnej postawie lub cesze charakteru.