Projekty

Jestem literaturoznawcą ze stopniem doktora nauk humanistycznych, dziennikarką i redaktor naczelną śródziemnomorskiego magazynu „Lente”, stanowiącego część większego przedsięwzięcia o tej samej nazwie, którego jestem pomysłodawczynią.

W latach 2012-2015 prowadziłam dwumiesięcznik „La Rivista”, poświęcony kulturze włoskiej; w tych samych latach miałam też przyjemność być współwłaścicielką warszawskiego wydawnictwa Draft Publishing, specjalizującego się w powieściach autorów europejskich. Publikowałam i publikuję teksty m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Zeszytach Literackich” i „Charakterach”. Stale współpracuję z magazynem „Sens”.

Jestem członkinią wspaniałego zespołu Fundacji Melancholia – całkowicie niezależnej i niedochodowej organizacji pożytku publicznego z siedzibą w Warszawie, której celem jest wsparcie w szukaniu pomocy i dbaniu o zdrowie psychiczne oraz edukacja społeczna w zakresie szerzenia wiedzy o depresji.

Fot. Isabella De Maddalena w ramach projektu Poland - Ladies in Business

Fot. Isabella De Maddalena w ramach projektu Poland – Ladies in Business

Przez wiele lat pracowałam jako nauczycielka (m.in. prowadziłam zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim). W latach 2007–2012 zarządzałam „Il Ponte – Forum Kultury i Języka” – jedną z pierwszych w Polsce firm oferujących kompleksowe usługi związane z nauczaniem języka włoskiego i obsługą firm włoskich obecnych na rynku polskim.

W roku 2013 zostałam uznana za jedną z najbardziej przedsiębiorczych Polek, a o moich działaniach pisał m.in. Huffington Post (patrz tutaj: The other entrepreneurs). Moje zaangażowanie w promocję kultury włoskiej doceniono także w  dokumencie zatytułowanym „Italiani all’estero” („Włosi za granicą”). Ogromną przyjemność sprawia mi kontakt z ludźmi: mam doświadczenie w prowadzeniu imprez masowych, wykładów i spotkań z czytelnikami. Z wielką radością dzielę się też swoją pasją w mediach (Audycje radiowe).

Nagroda Literacka im. L. Staffa

Nagroda Literacka im. L. Staffa – wręczenie wyróżnień za rok 2016; obok mnie Tessa Capponi i Janusz Zaorski, fot. Michał Śliwiński

Moim językiem ojczystym jest polski, jednak na co dzień porozumiewam się głównie w języku angielskim (w działaniach zawodowych oraz w domu; kończyłam amerykańską szkołę podstawową) i włoskim (w pracy). Znam także francuski i biernie hebrajski.

Jeśli chcesz poznać bliżej przedsięwzięcia, których podejmowałam się w ostatnich latach, zerknij poniżej.

 • Lente – magazyn o kulturze śródziemnomorskiej i restauracja-klub w centrum Warszawy (czytaj więcej)
 • La Rivista – dwumiesięcznik o kulturze włoskiej (czytaj więcej)
 • publikacje: do wglądu przykładowe materiały z magazynu „La Rivista”, z kwartalnika „Zeszyty Literackie”, z miesięcznika „Sens”, z „Tygodnika Powszechnego”, wywiady z autorami książek publikowanych przez wydawnictwo Draft Publishing (czytaj więcej)
 • nagroda literacka im. Leopolda Staffa (czytaj więcej tutaj i tutaj)
 • audycje radiowe (czytaj więcej)
 • wystąpienia telewizyjne (TVP Kultura, Wiadomości, TVP2 – do obejrzenia np. tutaj)
 • prowadzenie imprez, w tym m.in. spotkania z czytelnikami magazynu „La Rivista” i „Lente”, wieczory autorskie znanych pisarzy, Piknik Izraelski Kumzic 2018, Piknik Izraelski Kumzic 2019, Loteriada, Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej (czytaj więcej)
 • prelekcje, wykłady, kursy językowe – m.in. dla Centrum Europejskim Natolin, Uczelni Łazarskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego  (czytaj więcej)
 • współpraca z wydawnictwami: konkursy książkowe, recenzje, wywiady (czytaj więcej)
 • promocja marek i produktów pochodzących z krajów śródziemnomorskich (czytaj więcej)
 • między Efezem a Wilanowem: film dokumentalny o polskiej szkole archeologii (czytaj więcej)
 • kursy językowe rzymskiej szkoły Scudit (czytaj więcej)
 • redakcja tekstów w języku polskim i włoskim (czytaj więcej)
  tv

  W mediach często opowiadam o kulturze krajów śródziemnomorskich, a także o podróżach do nich.


Jeśli jesteś zainteresowany/a współpracą ze mną, będzie mi bardzo miło porozmawiać na temat możliwych wspólnych przedsięwzięć.
Napisz do mnie: julia@julia-wollner.com.