Finał konkursu literackiego im. Leopolda Staffa – z miłości do włoskiej literatury

Drodzy!

Zbliża się zakończenie i uroczyste ogłoszenie wyników 1. edycji Konkursu Literackiego im. Leopolda Staffa, w całości poświęconego literaturze włoskiej, które nastąpi już w najbliższą sobotę 12 września 2015 r. Pomysłodawcą nagrody jest Jarosław Mikołajewski – wybitny poeta, italianista, tłumacz. I mój serdeczny przyjaciel. Piszę to z wielką dumą i radością, bowiem czuję się zaszczycona, mogąc współpracować z tak niezwykłą osobą. 

IDEA

Jak część z Was zapewne wie, Leopold Staff, patron nagrody, był nie tylko wybitnym poetą i dramatopisarzem, ale również tłumaczem i tym, który, jako jeden z pierwszych, zaczął przybliżać Polakom literaturę włoską. Jarosław Mikołajewski pięknie napisał o nim w tekście opublikowanym w maju 2015 r. w „La Riviście” (i dostępnym tutaj).

Wspominając zasługi Staffa, Kapituła konkursu zdecydowała, że nagroda literacka będzie nosić właśnie jego imię. Celem konkursu było stworzenie okazji do rozmów o Włoszech i nagrodzenie najciekawszych włoskich książek wydanych w ostatnich miesiącach oraz, oczywiście, przypomnienie postaci i dorobku Leopolda.

 

3

 

Honorowy Patronat nad konkursem objął Instytut Książki oraz Biblioteka Narodowa, a także Ambasada Republiki Włoskiej w Polsce oraz Dzielnica Ursynów M. St. Warszawa.

W konkursie mogły brać udział książki związane z tematyką włoską oraz tłumaczenia z języka włoskiego, wydane od 1 stycznia 2013 roku. Nagrody, których uroczyste wręczenie odbędzie się w sobotę 12.09.2015, zostaną przyznane polskim autorom książek o Włoszech, tłumaczom z języka włoskiego oraz związanym z nimi wydawnictwom.

 

1

 

JURY

Do konkursu zgłoszono łącznie 21 książek. Było co czytać! Każdy członek Kapituły miał swoich faworytów, ja także. Obrady jury obfitowały w dyskusje i spory. Koniec końców, udało nam się dojść do porozumienia, którego wyniki poznacie już za kilka dni! Nie możemy się już doczekać ich obwieszczenia – laureatów konkursu wyłoniliśmy w czerwcu. Dla osób o gorącej, włoskiej krwi zachowanie dyskrecji przez trzy miesiące to nie lada wyzwanie! Przypomnę, że w skład jury weszli (w porządku alfabetycznym, bez tytułów naukowych i honorowych):

Jarosław Mikołajewski – przewodniczący Kapituły;
Tessa Capponi – historyk, znawczyni włoskiej historii, autorka;
Jacek Cygan – poeta, twórca polskich piosenek , znawca piosenki włoskiej;
Jolanta Dygul – italianistka, literaturoznawczyni;
Julia Wollner – czyli ja;
Paweł Wolski – polonista, literaturoznawca;
Janusz Zaorski – reżyser, znawca filmu i sportu.

 

2

Otwarte spotkanie Kapituły w czerwcu 2015 r.

 

UROCZYSTOŚĆ

Finał Konkursu Konkursu Literackiego im. Leopolda Staffa wraz z uroczystym wręczeniem wyróżnień odbędzie się w najbliższą sobotę 12 września 2015 roku o godzinie 19:00 w Antich‘Caffe’ w Warszawie przy ul. Wąwozowej 6. Galę poprzedzi rodzinny piknik i kiermasz włoskich produktów, organizowany w Parku Przy Bażantarni na Kabatach. W dzielnicy Ursynów trwa także Tydzień Włoski (7–13.09.2015), w ramach którego odbywają się m.in. projekcje włoskich filmów i koncerty plenerowe. Zapraszamy serdecznie do wspólnej zabawy, do intelektualnej przygody, do ciekawej rozmowy. Czekamy na Was!

 

Udostępnij znajomym!