Ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa

12 września o 19.00 w Antich’ Caffe’ na warszawskich Kabatach jury ogłosiło zwycięzców i wyróżnionych w pierwszej edycji Nagrody Literackiej in. Leopolda Staffa przyznawanej za wybitne osiągnięcia naukowe, translatorskie, edytorskie i popularyzatorskie związane z kulturą włoską.

 

wręczenie nagród

 

Po przeanalizowaniu dorobku italianistów i tłumaczy, po zapoznaniu się z książkami włoskimi i poświęconymi Włochom, obecnymi na rynku polskim w ostatnich dwóch latach, jury postanowiło, że nagrody otrzymają:

Krzysztof Żaboklicki w kategorii Dzieło Życia Italianistyka

Joanna Ugniewska-Dobrzańska i Zeszyty Literackie w kategorii Esej o tematyce włoskiej za ksiażkę Miejsca utracone (2014)

Maciej A. Brzozowski i wydawnictwo Muza w kategorii Popularyzacja wiedzy o Włoszech za ksiażkę Włosi. Życie to teatr (2014)

Alina Pawłowska-Zampino i wydawnictwo Austeria w kategorii Książka Włoska Przekład za powieść Natalii Ginzburg Nasze dni wczorajsze (2014)

Ewa Nicewicz-Staszowska i wydawnictwo Bona w kategorii Literatura dla Dzieci i młodzieży Przekład za książkę Roberta Piumina Maciuś i dziadek (2013)

Maria Kornatowska (1935–2011) w kategorii In Memoriam.

Jury postanowiło wręczyć nagrodę specjalną za włoskie wydarzenie kulturalne reżyserowi Paolo Sorrentino za film Wielkie piękno (2013).

Wyróżnienia za ambitne inicjatywy wydawnicze otrzymują:

Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca za trzytomową edycję Baśni włoskich Itala Calvina w zbiorowym przekładzie

Wydawnictwo Dwie Siostry za książkę Moniki Utnik-Strugały Mamma mia. Włochy dla dociekliwych (z ilustracjami Anny Ładeckiej)

Wydawnictwo Sonia Draga za ksiażkę Cristiny De Stefano Oriana Fallaci. Portret kobiety w przekładzie Aliny Pawłowskiej-Zampino.

Nagrodami są dwa rodzaje plakiet, zaprojektowane przez Stasysa Eidrigeviciusa, Sebastiana Kudasa i Joannę Rusinek.

 

12002277_1035584599794462_7264566751506707023_n

 

Jury obradowało w składzie:

Tessa Capponi Borawska, Jacek Cygan, Jolanta Dygul, Jarosław Mikołajewski, Julia Wollner, Paweł Wolski, Janusz Zaorski

w obecności Elżbiety Staff-Zielińskiej, bratanicy Patrona.

Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Ambasada Republiki Włoskiej w Polsce, Burmistrz Dzielnicy Warszawa-Ursynów.

Udostępnij znajomym!